Svaz květinářů a floristů České republiky

98 (4 hodnocení)

+420 777 182 381

Velikonoce na Františku

09.04.2017 - Víkendové Velikonoce na Františku jsou jako vždy oslavou svátků jara. Nabídly vše, co k nim patří – trhy s rukodělnými dárky, rytí a malování skleněných vajíček, zdobení kraslic nebo pletení pomlázek.


V pestrém programu nechyběla květinová dílna, soutěž skřítka Kerblíka či nedělní představení Loutek bez hranic. Půvab svátků jara připomenula také sobotní floristická show mistrů České republiky Kláry Franc Vavříkové a Jarka Kokeše. 

„Součástí tvůrčích dílen bylo zdobení skleněných vajíček a rytí skleniček s velikonočními motivy.
Základní pointou akce pak bylo propojení floristiky se sklem. Pro Kláru Franc Vavříkovou a Jarka Kokeše jsme vyrobili speciální skleněné nádoby, kromě nich oba floristé využívali ve svých květinových aranžích i další sklářské produkty, a to nejen výrobky, ale i sklářské nástroje určené k výrobě skla,“

popsala Martina Kulhavá. 

Klára Franc Vavříková a Jaromír Kokeš několikanásobní mistři jak v Česku, tak i na Slovensku, ale i účastníci evropské soutěže EUROPA CUP 2011 a 2016 předvedli svoje floristické umění a naaranžovali několik krásných skleněných nádob. Vytvořili několik velikonočních věnců a na závěr předvedli svoji kreativitu při vázání kytice.
Návštěvníkům poradili i několik praktických rad při nákupu květin a s jejich ošetřováním. Jejich šikovnost sledovalo několik desítek návštěvníků akce.

Během víkendu navštívilo huť František necelá tisícovka návštěvníků ze Sázavy a okolí.
Více fotografií naleznete v galerii na Facebooku.

Osud bývalé sklářské huti František zpečetilo vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě. Její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. 

Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost. 

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s. 


Jiří Horák SKF ČRKontakt pro další informace:

Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA, o.p.s.
tel.: 736 521 859 
e-mail: kulhava@cestyskla.cz 
www.cestyskla.cz 

Autor:


Klíčová slova

Svaz květinářů a floristů ČR Cesty skla Velikonoce soutěž Věncování

Fotogalerie k článku

Velikonoce na Františku - fotografie 1/1

fotografie 1/1

Kontakty a adresa

Svaz květinářů a floristů České republiky

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat řemeslníkaPřihlásit se a přidat řemeslníka