Svaz květinářů a floristů České republiky

98 (4 hodnocení)

+420 777 182 381

Víkend otevřených zahrad na ZF MENDELU se sídlem v Lednici

08.06.2017 - Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně otevírá o víkendu (10. - 11. 6. 2017) pro širokou veřejnost nově vytvořené Tematické zahrady „Labyrint přírody a ráj zahrad“.

Víkend se nezadržitelně blíží! Má být krásné počasí a v Akademické zahradě nádherně kvetou růže. Zveme Vás proto na výlet do Lednice. Stejně jako v minulém roce touto dobou připravujeme pro návštěvníky Víkend otevřených zahrad. Každý si u nás přijde na své, komentované prohlídky, divadélko pro děti, zajímavé semináře a letos nově otevíráme náš „Labyrint přírody a ráj zahrad“ široké zahradnické veřejnosti. Přijďte si k nám užít den v zahradách!

Více informací o programu naleznete na webových stránkách fakulty, fakultním profilu Facebook či na stránkách Víkend u otevřených zahrad. 

Stručná charakteristika nových zahrad:

Tematické zahrady Zahradnické fakulty MENDELU jsou součástí univerzitního kampusu v Lednici. Prezentují široké veřejnosti výsledky experimentální, výzkumné a umělecké činnosti odborných ústavů fakulty. Současně jsou využity pro výuku předmětů věnovaných zahradnictví, zahradní tradici a životnímu prostředí.
Tematické zahrady tvoří nový funkční a výtvarný celek v rámci historicky formovaného Lednicko-valtického areálu. Navazují na kulturní dědictví a tradice zahradního umění a krajinářské architektury, které zde po staletí v kontextu evropské vzdělanosti, humanistické tradice a kultury formovaly zahradu jako fenomén kvality života člověka.

Tematické zahrady jsou členěny na 11 částí. Stříbrná zahrada představuje sortiment trvalek, polodřevin a dřevin mediteránního původu. Anglická květinová zahrada vychází z principů výtvarného a ekologického seskupování rostlin, charakteristického pro období klasické květinové zahrady přelomu 19. a 20. století.
Zahrada pivoněk, kosatců a ibišků je expozicí tří oblíbených skupin zahradních rostlin, vyhledávaných pro jedinečné estetické a symbolické vlastnosti.

Zahrada travin se zaměřuje na uplatnění jejich širokého sortimentu, který je dnes v moderních zahradách často používán. Zahrada polostínu je naučnou expozicí, ve které jsou prezentovány rostliny pro stinná a polostinná stanoviště. Účelová zahrada je multifunkčním prostorem určeným pro společenské a edukační aktivity Zahradnické fakulty MENDELU. Ve Vodní zahradě je ústředním motivem tůň se samostatným mokřadem, kudy návštěvník prochází po dřevěném molu.

Zahrada barev představuje expozici komponovaných záhonů s kvetoucími rostlinami včetně ukázek jejich vzájemného seskupování. Kuchyňská zahrada vychází z klasických vzorů těchto zahrad známých z historie zahradního umění. Uplatnění zde nalezly jejich charakteristické prvky, jako jsou smíšené zeleninové záhony, léčivé a aromatické rostliny, kordóny ovocných dřevin, pařeniště i malý vinohrad. Příkladem nadčasové jednoduchosti je Bílá zahrada, jejímž základním kompozičním principem je bílá barva.

Rozárium je expozicí sortimentu nových, moderních a odolných odrůd růží vhodných pro soukromé i veřejné zahrady. Na konstrukci loubí jsou uplatněny popínavé růže, v záhonech jsou vysazeny sadové i stromkové kultivary.

Autory projektu Tematických zahrad ZF MENDELU jsou prof. Ing. Jiří Damec, CSc. a kolektiv jeho spolupracovníků z Ústavu zahradní a krajinářské architektury ZF MENDELU. Realizace projektu probíhala v průběhu roku 2015 a zahrady byly otevřeny 1. 1. 2016.
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí.


Kontakt pro veřejnost:

Projektový manažer:     Bc. Michaela Brázdová

e-mail:                              labyrint@zf.mendelu.cz

webové stránky:             http://lva.mendelu.cz/

 

_________________________________________________________________________________

Kontakt pro média:

Ing. Jiří Martinek, Ph.D., proděkan pro PR

tel.: 606 033 065

e-mail: pr@zf.mendelu.cz

web ZF MENDELU: http://zf.mendelu.cz/

web Tématických zahrad: http://lva.mendelu.cz/

 

Autor: Daniel Bartovič


Klíčová slova

Svaz květinářů a floristů ČR Víkend otevřených zahrad ZF Mendelu fakulta Brno Lednice Tématické zahrady zahradnická fakulta MENDELU Labyrint přírody a ráj zahrad nové zahrady

Fotogalerie k článku

Víkend otevřených zahrad na ZF MENDELU se sídlem v Lednici - fotografie 1/1

fotografie 1/1

Kontakty a adresa

Svaz květinářů a floristů České republiky

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat řemeslníkaPřihlásit se a přidat řemeslníka